Minulý rok som viedol niekoľko workshopov a mal som aj trojdňové foto víkendy u mňa na chalupe. Počas natáčania dokumentárneho cyklu PRÍBEH RIEKY režírovaný Paľom Pekarčíkom som deti zasvätil do procesu analógovej čb fotografie. Urobili sme si z papierových krabíc fotoaparáty (camera obscura), s ktorými deti urobili aj zábery na papierový negatív a po vyvolaní sme spolu urobili aj čb fotografie v tmavej komore, ktorú som urobil v noci na záhrade pod holím nebom. Koncom leta som bol pozvaný na Kopanice do Starého Hrozenkova viesť workshop s odkazom na tvorbu Márie Zavadilovej, ktorá v tomto kraji pôsobila ako učiteľka a keďže jej koníčkom bola fotografia (v tých rokoch ojedinelé pre ženu), fotografovala ľudí, krajinu a život na Kopaniciach. A tu je niekoľko záberov z týchto workshopov.

Pani Janka sa chcela naučiť fotografovať vodu rôznym spôsobom a prístupom.

 

Pani Vande ostal po priateľovi analógový fotoaparát na stredný formát filmu (6×4,5 cm), s ktorým sa chcela naučiť fotiť ale aj vyvolať čb film a aby si vedela sama nazväčšovať čb fotky v tmavej komore. 

Katka, ktorá robí úžasnú voľnú tvorbu a vystavuje hlavne v zahraničí sa chcela naučiť ručne kolorovať čb fotografie. Ručné kolorovanie je o veľkej trpezlivosti ale výsledok je jedinečný ako atmosférou tak aj tým, že každá fotografia sa stáva jedinečným originálom.

Pre vzdelávací dokumentárny cyklus Príbeh rieky sme si s deťmi vyrobili fotoaparáty z papierových krabíc, niečo sme s nimi nafotili, ukázal som im ako sa vyvoláva čb film a urobili sme aj niekoľko fotogramov a čb fotografií v tmavej komore, ktorú som urobil na záhrade pod holým nebom. Boli to intenzívne ale inšpirujúce dva dni pre deti, ktoré fungujú už v tejto digitálnej dobe. 

default

Workshop v poľskom Zakopanom zameraný na kreativitu a fantáziu pri technike tieňohry, inšpirované tieňovým divadlom.

Workshop na Kopaniciach v Starom Hrozenkove, ktorý bol zameraný na zdokumentovanie tradícii a života v tomto kraji s inšpiráciou na tvorbu Márie Zavadilovej.

Ak sa chcete naučiť alebo zdokonaliť v niektorých fotografických technikách alebo postupoch a zažiť neopakovateľné chvíle so mnou ako lektorom, môžete sa prihlásiť na fotovíkend alebo samostatný workshop kde sa budem venovať iba vám. Viac info na tejto stránke fotovikend.sk, mailom alebo telefonicky.