TÉMY FOTOVÍKENDOV

 

1. ZAČIATOČNÍKnaučím Vás ovládať fotoaparát a nepoužívať iba automatiku.                                                                          Základné funkcie ISO, clona a čas. Ako sa navzájom ovplyvňujú a ako ich používať aby ste  dosiahli požadovaný výsledok na fotografii.

2. KOMPOZÍCIA A PRÁCA SO SVETLOM – používanie rôznych typov svetiel a ich kombinovanie. Ako pracovať so svetlom, na čo je potrebné myslieť a ako si ho správne namerať. Večer, hravá luminografia = kreslenie so svetlom v noci počas dlhej expozície.

3. PORTRÉT – denné a ateliérové svetlo, práca s modelom – používanie rôznych typov svetiel a ich kombinovanie.                                                                               Ako pracovať s modelom, na čo je potrebné myslieť a ako svetlo a uhol pohľadu zmení výslednú atmosféru.                                                                                             Večer, hravá luminografia v portréte = kreslenie so svetlom v noci počas dlhej expozície.

4. INTERIÉROVA fotografia – práca s kompozíciou a svetlom pri fotografovaní penziónu, hotela a iných interiérov.                                                                            Postproces (vo Photoshope) a dotvorenie správnej atmosféry. Fotografia dnes predáva a aj na sociálnych stránkach musí byť čo najpútavejšia.

5. EXPERIMENTÁLNA fotografia – ručné kolorovanie, zlatenie, koláže a montáže. Vytváranie jedinečných originálov bez použitia počitača. Ručná práca, ktorá je rokmi stále viac cenená. Večer, hravá luminografia = kreslenie so svetlom v noci počas dlhej expozície.

6. LUMINOGRAFIA – hra a kreativita –  hravá luminografia = kreslenie svetlom v noci počas dlhej expozície pre náročnejších. Zložitejšie postupy akombinácie viecerých techník v luminografii ale hlavne ako robiť fotografie alebo celé kolekcie s myšlienkou.

7. VÝTVARNÁ FOTOGRAFIA – ako tvoriť jedinečné a originálne fotografie a čo je potrebné aby vaše fotografie boli niečo viac ako len dokumentovanie všetkého čo sa Vám páči.                                                                                                                                         Večer, hravá luminografia = kreslenie so svetlom v noci počas dlhej expozície.

8. KLASICKÁ ANALÓGOVÁ FOTOGRAFIA – Fotografovanie na čb film, vyvolávanie čb filmu a ručné zväčšovanie fotografií. Vhodné pre začiatočníkov aj pre pokročilích a hlavne pre tých, ktorý sa chcete zoznámiť s mágiou klasickej fotografie.

9. PHOTOSHOP – pre začiatočníkov a mierne pokročilých– základy práce vo Photoshope = ako si urobiť základné úpravy záberov, príprava fotografii na tlač, správne zväčšovanie a menenie formátu záberov, vyrovnávanie perspektívy, retuš a úprava portrétu, práca vo vrstvách a ako vrstvy využiť kreatívne a originálne.

10. CESTOVATEĽSKÁ A DOVOLENKOVÁ fotografia – praktické rady ako a čo fotografovať na cestách po svete alebo dovolenke, ako robiť výber záberov a ako ich spracovať do nejakej formy prezentácie, knihy alebo albumu, tak aby sme nenudili potencionálnych divákov = kamaráti, rodina alebo pri verejnej prezentácii. Praktické rady aký fotoaparát a technika sú na cestovanie najlepšie a najpraktickejšie.

 

 

PROGRAM JEDNOTLIVÝCH FOTOVÍKENDOV JE PODOBNÝ AKO NIŽŠIE ROZPÍSANÝ PRI KLASICKEJ ANOLÓGOVEJ FOTOGRAFII ALE PRISPÔSOBENÝ DANEJ TÉME. 

 

 

KLASICKÁ ANALÓGOVÁ FOTOGRAFIA 
Fotografovanie na čb film, vyvolávanie čb filmu a ručné zväčšovanie fotografií. Vhodné pre začiatočníkov aj pre pokročilích a hlavne pre tých, ktorý sa chcete zoznámiť s mágiou klasickej fotografie. 
Zasvätím vás do tajov a mágie fotenia na čiernobiely film, jeho vyvolávania a atmosféry tmavej komory. Ak bude dobré počasie tmavú komoru urobím pod nočným, holým nebom.
Absolútna romantika s klasickou fotografiou.
Počet záujemcov maximálne 6 osôb. 
Cena 250€ zahŕňa ubytovanie, stravu, lektor, materiál = film, fotopapier, chémiu. 
Študenti a prihlásené dvojice zľava 20%. 
Viac info na 0903 958 875 alebo kocan.robo@gmail.com

Program fotovíkendu:
Piatok
od 15:00 prípadne podľa dohody aj skôr – príchod účastníkov, zoznamovací večer, prezentácia fotografickej tvorby lektora a tvorby účastníkov
Sobota
10:00 – spoločné raňajky
11:00 – prvé zasvätenie do tajov fotenia na film (kinofilm a stredný formát), zakladanie filmu do fotoaparátu, práca s expozimetrom, fotenie……
13:00 – 14:00 – obed
14:00 – 19:00 – prechádzka v okolí spojená s fotografovaním, vyvolávanie nafotených filmov
19:00 – spoločná večera
20:00 – 22:00 – tmavá komora = nahladové kontakty, ručné zväčšovanie čb fotografií, hravé experimentovanie pod zväčšovakom technikou fotogramu
22:00 – podľa času a záujmu nočné cestovateľské kino z mojích ciest po rôznych krajinách sveta (Tibet, Nepál, India, Gruzínsko, Arménsko, Náhor. Karabach, Etiópia, Thajsko, Laos, Srí Lanka, ….)
Nedeľa
10:00 – spoločné raňajky
11:00 – 13:00 – doobedňajšia práca na rozpracovaných veciach, priebežná konzultácia prác a ujasnenie prípadných nejasností, …
13:00 – 14:00 – obed
14:00 – 15:00 – prezentácia a hodnotenie vzniknutých fotografií, odchod domov podľa individuálnej potreby účastníkov
Kurz je vhodný pre pre začiatočníkov, pre stredne pokročilých fotografov a pre záujemcov o klasicku čb fotografiu.
Cena kurzu: 250 €
(zahŕňa ubytovanie v tradičnej drevenici v 5-posteľovej a 2-posteľovej izbe, raňajky, obed, večere, lektora počas celého pobytu a fotopapier + chémia na zväčšovanie a vyvolávanie)
Miesto kurzu: Chata Roba Kočana, Jezersko 8
Dopravu na miesto workshopu si účastníci zabezpečujú sami – plán je taký, že sa bude cestovať autami v skupinkách. Preto prosím, ak máte v pláne prísť autom a ste ochotní ho zdieľať s ostatnými, dajte nám o tom vedieť
V prípade potreby je možné zabezpečiť aj individuálne ubytovanie v blízkom penzióne Chata Poľana za cenu 15€/noc.
KONTAKT – kocan.robo@gmail.com
telefon 00421/903 958 875